Uždaryti

Ar pritariate tam, kad Lietuva turi išreikšti savo poziciją, kai Rusijoje pažeidžiamos žmogaus teisės?

Argumentai už

Lietuva yra nedidelė valstybė, neturinti nei galingos armijos, nei didelių išteklių. Todėl vertybėmis pagrįsta užsienio politika yra tikroji Lietuvos stiprybė ir vienintelė reali priemonė daryti įtaką kitų valstybių politikai bei tarptautinei sistemai. 1988-1991 m. Lietuva patyrė, kiek daug reiškia, kai užsienio valstybės atidžiai stebi ir palaiko demokratines jėgas valdžios savivalės akivaizdoje. Todėl Lietuva turi moralinę pareigą padėti Rusijos demokratinėms jėgoms. Tokia Lietuvos pareiga netiesiogiai kyla ir iš mūsų narystės Jungtinėse Tautose, Europos Taryboje, ESBO, ES, NATO ir kitose tarptautinėse organizacijose. Rusija yra geografiškai arti Lietuvos, todėl Lietuva bus daug saugesnė, jei jos pašonėje bus turtinga ir demokratinė Rusija, nei tada, kai Rusija bus nenuspėjama, joje bus pažeidinėjamos žmogaus teisės ir vyraus autoritarinis režimas.

Argumentai prieš

Rusijos demokratizacija yra jos vidaus reikalas. Rusijoje vyksta rinkimai, nevaržomas internetas, laikraščiai, šalyje nėra šiurkščių žmogaus teisių pažeidimų, todėl Lietuvos kritika dėl žmogaus teisių pažeidimų būtų perdėta. Lietuva neturi į Rusiją žiūrėti „pro padidinamą stiklą.“ Be to, Rusijos pareigūnai nenoriai klausosi kitų valstybių patarimų. Tokie patarimai niekaip negerina žmogaus teisių padėties pačioje Rusijoje. Lietuva verčiau stengtųsi gerinti santykius su Rusiją, o ne ją kritikuoti.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.