Uždaryti

Ar pritariate, kad nelietuviškos kilmės pavardes asmens dokumentuose būtų leidžiama rašyti originaliais (ne tik lietuviškais) rašmenimis?

Argumentai už

Žmonės turi teisę gauti tapatybės dokumentus su autentiškais, o ne iškraipytais vardu ir pavarde. Jei asmens dokumentuose neleidžiama naudoti kitose kalbose dažnai pasitaikančių raidžių, tokių kaip q, w, x, ö, æ, ü, žmonėms, susituokusiems su kitų šalių piliečiais, jų vaikams, Lietuvoje gyvenantiems užsieniečiams kyla daug problemų. Pavyzdžiui, už kitos valstybės piliečio Edwards ištekėjusios moters pavardė LR piliečio pase būtų perrašoma kaip Edvards ir kitoje šalyje jai kiltų problemų įrodyti, kad ji yra savo vyro žmona. Originalia kalba pavardes rašyti taip pat siekia Lietuvos lenkų tautinė mažuma. Lietuvos politikai jau seniai žada Lenkijai, kad ši problema bus išspręsta ir lenkai Lietuvoje, kaip ir lietuviai Lenkijoje, galės rašyti pavardes originaliais rašmenimis.

Argumentai prieš

Leidimas pavardes rašyti nelietuviškomis raidėmis darkytų nusistovėjusią lietuvių kalbos sistemą. Pasas yra asmens priklausymo valstybei liudijimas, todėl visi įrašai turi būti daromi valstybinės kalbos rašmenimis. Papildomų raidžių įteisinimas valstybei daug kainuotų, nes tektų keisti duomenų bazių kodavimo sistemą. Lietuvių kalba yra vienas pagrindinių lietuvių tautos identiteto bruožų, todėl ji turi būti išsaugota ateitiems kartoms, apsaugota nuo užsienio kalbų poveikio.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.