Uždaryti

Ar pritariate tam, kad aukštasis mokslas didesnei daliai studijuojančių būtų mokamas?

Argumentai už

Jei aukštasis mokslas didesnei daliai studijuojančių būtų mokamas, padidėtų konkurencija dėl nemokamų vietų, tai paskatintų studentus geriau įsisavinti žinias, pakeltų aukštąjį mokslą baigusių žmonių kvalifikacinį lygį. Be to, universitetas gautų daugiau lėšų, kurios būtų panaudojamos studijų kokybei gerinti, dėstytojų atlyginimams kelti. Mokamo mokslo buvimas skatina juo naudotis tuos, kuriems iš tikrųjų reikia, todėl taip būtų kovojama su studentų pertekliaus problema, kai ruošiama daug ir nekvalifikuotų specialistų. Mokamas aukštasis mokslas paskatintų studentus geriau pagalvoti, kur stoti.

Argumentai prieš

Mokamas aukštasis mokslas padidintų socialinę atskirtį ir nelygybę, kadangi neturintys pinigų susimokėti už mokslą būtų priversti atsisakyti aukštojo išsilavinimo arba turėtų skolintis lėšas, o tai sumažintų jų finansines galimybes po studijų. Didelė konkurencija dėl nemokamų vietų keltų įtampą dėstytojų ir studentų bei pačių studentų tarpusavio santykiuose. Tikėtina, kad mokamas aukštasis mokslas paskatintų studentus išvykti mokytis į kitas šalis, kur studijų kokybė bei gaunamas išsilavinimas yra aukštesnio lygio.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.