Uždaryti

Ar pritariate, kad Lietuva, vykdydama užsienio politiką, siektų būti regiono centru?

Argumentai už

Lietuvos kaip regiono centro potencialas yra užkoduotas mūsų valstybės—buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės-- istorijoje. Lietuva visuomet vykdė aktyvią ir inciatyvią užsienio politiką: LDK gyvavimo metu, 1918 ir 1990 buvome pirmieji paskelbę nepriklausomybes. Šiandien Lietuva irgi aktyviai įtakoja procesus regione: nuo Baltarusijos ir Ukrainos iki Gruzijos, Azerbaidžano. Lietuvos svarų vaidmenį pripažįsta regiono valstybės, jis yra vertinamas Europoje, netgi JAV. Turime siekti būti regiono centru, nes tokiu atveju esame matomi ir vertinami. Geriau siekti didesnių ir ambicingesnių nei mažų tikslų.

Argumentai prieš

Turime žiūrėti į ateitį ir kurti naują Europą vietoj to, kad vis žvilgčiotume atgal į LDK istoriją, kuri su šių dienų realijomis mažai ką turi bendro. Lietuvos kaip regiono centro idėja yra mūsų pačių įsikalbėta: keletas tarptautinių santykių epizodų, kuomet į Lietuvos nuomonę buvo atsižvelgta, yra natūralus dalykas- vienu ar kitu metu atsižvelgiama į visų valstybių nuomonę. Vilniuje negimsta naujos regiono vizijos, Vilnius nėra svarbių susitikimų vieta, mūsų sostinę aplenkia Prancūzijos, Rusijos, Turkijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos vadovai. Lietuva yra per maža šalis (tarkime, palyginus su Lenkija), kad taptų regiono centru. Be to, čia net nėra keletos tarpusavyje konkuruojančių „smegenų centrų“ (angl. think tank), kurie generuotų naujas idėjas užsienio politikos srityje- mes paprasčiausia idėjų lygyje negalime „pavežti“ regiono centro atsakomybės.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.