Uždaryti

Ar pritariate, kad Lietuva palaikytų glaudžius aukščiausio lygio santykius su Baltarusija net tuo atveju, jei šioje valstybėje būtų pažeidinėjamos žmogaus teisės?

Argumentai už

Lietuva turi palaikyti glaudžius santykius su kaimynine valstybe ir svarbia mūsų ekonomine partnere, nepaisant Baltarusijos vidaus įvykių, kurie yra Baltarusijos vidaus reikalas. Lietuvos piliečių interesai neturėtų nukentėti dėl to, kad Baltarusija nesilaiko demokratinių normų. Be to, Baltarusijos valdžia nenoriai klausosi kitų valstybių patarimų, ir Lietuvos kritika dėl žmogaus teisių pažeidimų toje šalyje nieko nekeičia, o tik kenkia Lietuvos interesams.

Argumentai prieš

Žmogaus teisių pažeidimai nėra valstybių vidaus reikalas. Tokia nuostata vis labiau įtvirtinama ir tarptautinėje teisėje. Jei Lietuva palaikytų glaudžius aukščiausio lygio santykius su Minsku, tai netiesiogiai reikštų ir žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje įteisinimą. Tai būtų moraliai ir etiškai neteisinga, ypač prisiminus, kad vos prieš 20 metų iš sovietinės okupacijos besivaduojančiai Lietuvai kiekviena užsienio valstybės simbolinė parama buvo gyvybiškai reikalinga. Mes, kaip kaimyninė valstybė, turime atsakomybę palaikyti Baltarusijos demokratinių jėgų viltis, jog vieną dieną žmogaus teisių pažeidinėjimai jų šalyje baigsis. Jei Lietuva šiandien „išduos“ savo vertybes ir užmerks akis prieš žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje, tai tuomet, kai Baltarusijoje įvyks pokyčiai ir į valdžią ateis demokratinės jėgos, mums bus sunkiau palaikyti glaudžius santykius su naująją Baltarusijos valdžia.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.