Uždaryti

Ar pritariate, kad aukštasis mokslas būtų nemokamas visiems, studijuojantiems valstybinėse aukštosiose mokyklose?

Argumentai už

Nemokamas aukštasis mokslas mažintų socialinę atskirtį ir nelygybę. Aukštasis mokslas yra konkurencingos ekonomikos prielaida ir mūsų ateitis, todėl turi būti sudarytos galimybės įsigyti aukštąjį išsilavinimą visiems to siekiantiems. Dabar egzistuojanti sistema, kai už mokslą nemoka dalis studijuojančių, kelia įtampą tarp dėstytojų ir studentų bei pačių studentų tarpusavio santykiuose. Tikėtina, kad mokamas aukštasis mokslas paskatintų studentus išvykti mokytis į kitas šalis, kur studijų kokybė bei gaunamas išsilavinimas yra aukštesnio lygio.

Argumentai prieš

Jei aukštasis mokslas daliai studijuojančių būtų mokamas, padidėtų konkurencija dėl nemokamų vietų, tai paskatintų studentus geriau įsisavinti žinias, pakeltų aukštąjį mokslą baigusių žmonių kvalifikacinį lygį. Be to, universitetas gautų daugiau lėšų, kurios būtų panaudojamos studijų kokybei gerinti, dėstytojų atlyginimams kelti. Mokamo mokslo buvimas skatina juo naudotis tuos, kuriems iš tikrųjų reikia, todėl taip būtų kovojama su studentų pertekliaus problema, kai ruošiama daug ir nekvalifikuotų specialistų. Mokamas aukštasis mokslas paskatintų studentus geriau pagalvoti, kur stoti.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.