Uždaryti

Ar pritariate pridėtinės vertės mokesčio lengvatų žemės ūkio produktams panaikinimui?

Argumentai už

Panaikinus pridėtinės vertės mokesčio lengvatas žemės ūkio produktams (šviežiai ir atšaldytai mėsai bei paukštienai, gyvoms, šviežioms ir šaldytoms žuvims, ekologiškiems maisto produktams) nuo 2009 m. (panaikinus lengvatas, šios rūšies produktų PVM išaugo nuo 5 proc. iki 19 proc.), numatoma į valstybės biudžetą papildomai surinkti 108 milijonus litų, o tai yra ypač svarbu, siekiant sumažinti valstybės biudžeto deficitą. PVM lengvatų naikinimas yra teisingas žingsnis, nes lengvatos, suteikdamos daliai produktų ir vartotojų išskirtinį statusą, iškraipo konkurenciją. 2006 m. valstybės kontrolės auditas nustatė, jog lengvatiniai PVM tarifai žemės ūkio ir kitiems produktams neturėjo reikšmingos įtakos šių produktų kainoms, t. y. neatpigino šių produktų vartotojams.

Argumentai prieš

Panaikinus pridėtinės vertės mokesčio lengvatas žemės ūkio produktams, išaugo šių produktų kaina, taigi didesnių mokesčių našta buvo perkelta pirkėjams. Lengvatų panaikinimas neužtikrina, jog į valstybės biudžetą bus surenkama daugiau pajamų, nes didesnis pridėtinės vertės mokestis mažina šios rūšies produktų vartojimą. Pirkėjai renkasi alternatyvius produktus, daugelis jų apsipirkti važiuoja į Lenkiją, kur šios prekės yra pigesnės. Ūkininkams ir žemės ūkio produktus tiekiančioms įmonėms tampa sudėtinga konkuruoti su kitų šalių įmonėmis, jos yra verčiamos mažinti produkcijos apimtis, atsisakyti darbuotojų, o galbūt ir stabdyti savo veiklą.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.