Uždaryti

Ar pritariate, kad Lietuvoje būtų įvestas gyventojų nekilnojamo turto mokestis?

Argumentai už

Įvedus gyventojų nekilnojamo turto mokestį, būtų apribota spekuliacija nekilnojamuoju turtu, dėl to mažėtų nekilnojamo turto kainos ir daugeliui žmonių atsivertų galimybės įsigyti nuosavą būstą. Gyventojų nekilnojamo turto mokesčio įvedimas atliktų perskirstomąją funkciją – turtingesni žmonės paprastai turi daugiau nekilnojamojo turto, todėl jie į valstybės biudžetą sumokėtų daugiau mokesčių. Ekonominio sunkmečio laikotarpiu tai būtų viena iš priemonių papildyti valstybės biudžetą. Gyventojų nekilnojamo turto mokestis yra visose Europos Sąjungos valstybėse.

Argumentai prieš

Gyventojų nekilnojamo turto mokestis sumažintų žmonių realiąsias pajamas, neigiamai paveiktų nekilnojamo turto rinką – nekilnojamas turtas taptų nepatrauklus investicijoms. Tokio mokesčio įvedimas galėtų paskatinti ir nekilnojamo turto „kainų burbulo“ sprogimą, t.y. staigų nekilnojamo turto kainų kritimą, o tuo pačiu sąlygoti ir gilesnę ekonominę krizę, aštresnes socialines problemas. Be to, gyventojų nekilnojamo turto mokestį būtų sudėtinga ir brangu administruoti, nes valstybės institucijos turėtų periodiškai nustatinėti viso gyventojams priklausančio nekilnojamo turto vertę.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.