Uždaryti

Ar pritariate, kad Lietuva turėtų pratęsti Ignalinos atominės elektrinės veiklą, net jei tam nepritaria Europos Sąjunga?

Argumentai už

Uždarius Ignalinos atominės elektrinės antrąjį bloką nuo 2010-ųjų metų sausio mėnesio, šildymo sezono metu, kai Lietuvoje suvartojama daugiausiai elektros energijos, galimi gyventojų aprūpinimo elektros energija sutrikimai. Taip pat tikėtina, jog elektros energija Lietuvoje pabrangs iki 70 centų už kilovatvalandę, t.y. daugiau nei tris kartus, o dėlto ypač nukentės mažesnes pajamas gaunantys žmonės. Ekonominės krizės sąlygomis Ignalinos atominės elektrinės uždarymas dar labiau pablogins ekonomikos būklę Lietuvoje - sumažės valstybės biudžeto pajamos, darbo neteks žmonės, šiuo metu dirbantys atominėje elektrinėje. Nepaisant Europos Sąjungos prieštaravimų, Ignalinos atominės elektrinės darbą būtų galima pratęsti bent keliams mėnesiams iki šildymo sezono pabaigos arba iki tol, kol bus pastatyta nauja atominė elektrinė.

Argumentai prieš

Per stojimo derybas su ES Lietuvos vyriausybė įsipareigojo pirmąjį bloką uždaryti iki 2005 m., o antrąjį – iki 2009 m. gruodžio 31 d.Šie įsipareigojimai įtraukti į Protokolą Nr. 4 dėl IAE, pridėtą prie Stojimo į Europos Sąjungą (ES) sutarties. Lietuva, vienašališkai nusprendusi pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbą, neįvykdytų minėtoje sutartyje numatytų įsipareigujimų, todėl Europos Komisija galėtų Lietuvai pritaikyti įvairias sankcijas – pavyzdžiui, nutraukti Lietuvai skiriamą paramą. Taip pat nukentėtų Lietuvos kaip patikimos valstybės įvaizdis. Kaip rodo atlikti tyrimai, antrojo atominės elektrinės bloko uždarymas neturėtų sukelti rimtesnių energijos tiekimo sistemos sutrikimų ar gedimų. Lietuva turi galimybių pirkti elektros energiją iš Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos ir taip kompensuoti galimą elektros energijos trūkumą.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.