Uždaryti

Ar pritariate naujos atominės elektrinės statybai Lietuvoje?

Argumentai už

Nauja atominė elektrinė Lietuvoje yra reikalinga, nes ji mažintų mūsų energetinę priklausomybę nuo Rusijos ar kitų valstybių, tuo didindama Lietuvos energetinį saugumą. Nauja atominė elektrinė sukurtų daug darbo vietų ir leistų importuoti elektros energiją į užsienį- tai prisidėtų prie Lietuvos ekonomikos augimo. Be to, branduolinė energetika yra „draugiška aplinkai“- ji negamina anglies dioksido, kuris yra pagrindinė klimato atšilimo, neigiamai veikiančio ekonomiką ir ekologiją, priežastis. Urano, kuris yra branduolinio kuro šaltinis, atsargos gamtoje yra didesnės nei organinio kuro. Gaminamos elektros energijos savikaina yra stabili, didžioji dalis pasaulio urano gavybos sukoncentruotra politiškai stabiliuose regionuose, o tai užtikrintų naujos atominės elektrinės patikimumą.

Argumentai prieš

Atvira konkurencinė elektros energijos rinka negarantuoja, kad būsimos naujos AE energija turės garantuotą pirkėją. Naujų atominių elektrinių ekonomika reikalauja, kad jos dirbtų nuolat apkrautos visą laiką (žiemą ir vasarą) baziniu režimu, tačiau mažoje energetinėje sistemoje tokioje kaip Lietuva gali atsirasti sunkumų tai padaryti. Todėl tam tikrais periodais reikės mažinti AE galingumą arba energiją eksportuoti. Pirmuoju atveju elektrinė dirbtų nuostolingai, o antruoju reikėtų rasti palyginti brangiai energijai pirkėją užsienyje, kai ten tuo metu bus perteklius ir savos pigios energijos. Lietuva pigia elektros energija apsirūpinti galėtų elektros jungtimis susijungusi su Lenkija, Švedija, Baltijos valstybėmis. Tai spręstų ir Lietuvos energetinio saugumo problemą.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.