Uždaryti

Ar pritariate, kad valstybė turi kuo mažiau reguliuoti verslą?

Argumentai už

Valstybės institucijų kišimasis į verslą ir ekonomikos reguliavimas yra vienas iš pagrindinių ekonominį augimą stabdančių veiksnių. Nors verslo reguliavimo politiką stengiamasi pateisinti, apeliuojant į būtinybę apsaugoti vartotojus ir visuomenę, tačiau dažniausiai verslo reguliavimas pasirenkamas kaip priemonė patenkinti grupės žmonių poreikius, jų įsivaizduojamą teisingumą – apribojant kitų žmonių veiklos laisvę ir galimybes naudotis savo nuosavybe. Atsisakius verslo reguliavimo, galimas prekių ir paslaugų kokybės ir kainos, neigiamų ekonominės veiklos pasekmių problemas išspręstų laisva konkurencija tarp rinkos dalyvių.

Argumentai prieš

Valstybė privalo reguliuoti verslą tam, kad apsaugotų vartotojus, darbuotojus, visuomenę ir žmonių gyvenamą aplinką nuo neigiamų ekonominės veiklos pasekmių. Reguliuoti verslo įmonių veiklą yra ypač svarbu tuomet, kai rinkoje susiformuoja monopolijos – tokiais atvejais negalima pasikliauti, kad vartotojams priimtiną prekių ir paslaugų kainą ir kokybę nulems įmonių tarpusavio konkurencija. Tokiomis reguliavimo priemonėmis kaip darbuotojų profesinės saugos ir socialinių garantijų užtikrinimas yra apribojamos darbuotojų išnaudojimo galimybės. Dabar pasaulį krečianti ekonominė krizė parodė, kad verslo reguliavimas būtinas norint išvengti piktnaudžiavimo ir neatsakingos verslo praktikos, kuri gali sukelti neigiamus padarinius visos šalies ekonomikai.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.