Uždaryti

Ar pritariate, kad piliečiams būtų suteikta teisė tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikimo Konstitucijai?

Argumentai už

Teisė piliečiams tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą leistų piliečiams efektyviau ginti savo teises. Šiuo metu piliečiai savo konstitucines teises gali ginti per bendrosios kompetencijos ar specializuotus teismus, tačiau neretai pasitaiko, kad teismai nemotyvuotai atmeta bylos šalių prašymus kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Argumentai prieš

Įteisinus individualaus konstitucinio skundo galimybę, tektų labai išplėsti teismo aparatą, gerokai padidinti finansavimą Konstituciniam Teismui, o pats Konstitucinis Teismas būtų „užverstas“ bylomis. Tačiau svarbiausia tai, jog neišsprendus dabartinių teismų sistemos ydų, individualaus skundo galimybė gali tapti tam tikrų įtakingų grupuočių įrankiu ir gali dar labiau įtvirtinti Konstitucinio Teismo viršenybę atstovaujamosios valdžios - visuomenės išrinkto parlamento, atžvilgiu.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.