Uždaryti

Ar pritariate, kad Lietuvos Respublikos Prezidentui būtų suteikta daugiau galių?

Argumentai už

Lietuvos Prezidentas yra renkamas tiesioginiais rinkimais, tačiau dėl Konstitucijos jam suteikiamų ribotų galių jis negali išpildyti rinkėjams duodamų pažadų. Neturėdamas institucinių atramų ir politinio užnugario Seime, Prezidentas yra praktiškai bejėgis daryti realią įtaką politiniams procesams ir atlieka daugiau simbolines funkcijas. Prezidentą renkant tiesioginiuose rinkimuose, prezidento galių sustiprinimas atitiktų rinkėjų lūkesčius ir didintų valdžios legitimumą.

Argumentai prieš

Išplėtus Prezidento galias, kiltų įtampa tarp prezidento ir premjero bei parlamentinės daugumos; nebūtų aišku, kieno rinkiminę programą – prezidento ar Seimo rinkimus laimėjusios partijos – turi įgyvendinti vyriausybė ir kas atsakingas už jos vykdymą. Be to, prezidento galių išplėtimas silpnintų partijas, didintų demokratijai pavojingas valdžios suasmeninimo ir centralizavimo tendencijas.

Prie klausimų pateikiama tik dalis politiniuose debatuose išsakomų argumentų. Jie turėtų padėti svetainės lankytojui susipažinti su skirtingomis pozicijomis ir susidaryti nuomonę vienu ar kitu klausimu. Argumentus surinko ir pateikė MANOBALSAS.LT komanda.